wtorek, 9 lipca 2013

Recenzja książki "Królewski wygnaniec".


Tytuł: Królewski wygnaniec
Tytuł oryginału: Royal Exile
Seria: Trylogia Valisarów (tom 1)
Autor: Fiona McIntosh
Tłumaczenie: Izabella Mazurek
Wydawnictwo: Galeria Książki
Liczba stron: 576
Data wydania: 20 lutego 2013"Kiedy milczysz i jesteś niewzruszony, od razu stajesz się bardziej interesujący"

Królewski wygnaniec jest pierwszą częścią Trylogii Valisarów autorstwa Fiony McIntosh, australijskiej pisarki fantasy. Dotychczas w Polsce pojawiła się jej trylogia Trójca i dwie pierwsze części Trylogii Valisarów.

"To, co jeden odrzuci jako niepotrzebne, może okazać się czymś, czego usilnie szuka ktoś inny"

Barbarzyńca Loethar jest o krok do zdobycia Koalicji. Dzięki jego hordzie upadło wiele krain, a do zdobycia zostało jedynie Penraven, najsilniejsze, najbogatsze i najpotężniejsze z nich wszystkich.
Tymczasem Brennus, władca z rodu Valisarów, próbuje chronić swojego jedynego syna przed Loetharem. Każe pewnemu żołnierzowi chronić Leonela Valisara, a sam staje w obliczu pewnej śmierci.
Od tej chwili przyszłość Penraven i całej Koalicji zależy od królewskiego syna. Leo staje się symbolem wolności i sygnałem, by wszcząć bunt, sprzeciwić się barbarzyńskiemu władcy. Loethar wie, że dopóki ostatni Valisar nie straci życia, nie wygra. A pragnie głowy Leo nie tylko po to, by udowodnić, że Koalicja należy tylko do niego. Pożąda bowiem posiąść wspaniałą moc, jaką władają jedynie Valisarzy. Pragnie on Uroku Valisarów, niezwykłego daru przekonywania.
Czy Leonelowi uda się przetrwać wśród zdrady i wielkiego niebezpieczeństwa? Czy rozwikła on zagadkę swojego dziedzictwa?

"Taki pogodny poranek to wręcz przestępstwo, gdy świat jest taki ponury"

Książka zachęciła mnie piękną, prostą okładką i interesującym pomysłem. Przyznam, że ten motyw często wykorzystywany jest w powieściach fantasy, ale pani McIntosh umiała ubrać go w swoje słowa i sprawić, by Królewski wygnaniec wyróżniał się na tle innych tytułów. To książka ciekawa, zabawna i warta kilku godzin spędzonych nad nią. Lektura ta opowiada jak brutalni, okrutni i nieczuli potrafią być ludzie i ile można poświęcić dla ukochanej osoby. Momentami miałam chęć płakać i śmiać się razem z bohaterami. Takie książki są naprawdę magiczne!

Fabuła cały czas gnała naprzód. Nie było czasu na to by wziąć oddech i spokojnie przemyśleć, co właśnie się wydarzyło, bo trzeba było przewrócić stronę i śledzić dalsze losy bohaterów.

Postacie podbiły moje serce - niektóre do szpiku kości złe, niektóre inteligentne i chytre, a niektóre odważne i waleczne. Każdy bohater czymś się wyróżniał. Każdy był prawdziwy. Ale każdy miał coś do ukrycia. Nie mogłam się nadziwić, że autorka tak mądrze wybrała sojuszników i wrogów Valisarów.

Książka ta pełna jest tajemnic, intryg i zaskakujących zwrotów akcji. Jest to dopiero pierwsza część trylogii, więc całej historii Królewski wygnaniec nie opowiedział. Mam nadzieję, że wkrótce Krew tyrana trafi w moje ręce. Nie mogę się doczekać, by poznać dalszy ciąg historii o Leonelu.

Podsumowując, Królewski wygnaniec to książka warta przeczytania. Zachwyci ona każdego mola książkowego, a tym bardziej miłośnika fantastyki.

Ocena: 8/10.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Czytam fantastykę".

8 komentarzy:

 1. O, jak to się stało, że nie trafiłam jeszcze na tę książkę? Muszę jak najszybciej ją zdobyć.

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka według twojej recenzji jest miodna, ale, ale nie wiem, kiedy ją przeczytam, ponieważ jak na razie jestem obładowany książkami, z czego oczywiście bardzo się cieszę. :)

  Pozdrawiam.
  http://zzyciafantastycznychswiatow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. z fantastyką u mnie różnie bywa, choć chciałabym się do niej przekonać, może to właśnie to :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za podesłanie linku do recenzji :)
  Dodałam ją do wyzwania "Czytam Fantastykę".
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Miłośniczka Książek
  http://magicznyswiatksiazki.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobra książka! :)

  PS. Pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://fantastykaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za wszystkie komentarze! Każdy z nich jest dla mnie niesamowicie ważny, podnosi mnie na duchu i motywuje do dalszej pracy :)

Byłabym bardzo wdzięczna, gdybyście nie zostawiali mi spamu i nie wyzywali nikogo. Jeśli zauważycie błąd - piszcie śmiało! Nie bójcie się krytykować - wszystkie uwagi przyjmuję i czerpię z nich naukę.