sobota, 27 lipca 2013

Recenzja książki "Dwanaście prac Herkulesa".


Tytuł: Dwanaście prac Herkulesa
Tytuł oryginału: The Labours of Herkules
Seria: Klasyka kryminału
Autor: Agatha Christie
Tłumaczenie: Grażyna Jesionek
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 320
Data wydania: 20 listopada 2012


"Plotka to rzeczywiście hydra lernejska o dziewięciu głowach. Nie sposób jej zniszczyć, bo na miejscu jednej odciętej głowy wyrastają dwie nowe"

Każdy z nas choć raz słyszał o Agathcie Christie - bowiem jest to mistrzyni kryminałów! Napisała ona osiemdziesiąt kryminałów oraz kilka powieści obyczajowych pod pseudonimem Mary Westmacott. Jej książki znane są na całym świecie, przetłumaczone zostały na sześćdziesiąt pięć języków! Dodatkowo większość jej dzieł zekranizowano. 

"Skoro już jednak jesteśmy ludźmi [...] - to nie widzę powodu, żeby nie odnosić się do siebie po ludzku"

Herkules Poirot chce zakończyć karierę detektywa. Najpierw jednak pragnie rozwiązać dwanaście zagadek, którym sprostać potrafi tylko prawdziwy Herkules. Poirot wybiera starannie każdą sprawę, inspirując się swoim greckim imiennikiem i jego dwunastoma niezwykłymi pracami, które musiał wykonać. Detektyw nie poddaje się i cierpliwie rozwiązuje kolejne zagadki. Czy uda mu się? Czy wykona wszystkie dwanaście prac - od lwa z Nemei do pojmania Cerbera - tak jak mityczny heros?

"Ludzie szczęśliwi są bardziej aroganccy"

Dwanaście prac Herkulesa to moje trzecie spotkanie z panią Christie. Każda jej książka, którą dotychczas przeczytałam, miała w sobie to coś, co posiada jedynie prawdziwa mistrzyni kryminałów. Wartka akcja, zaskakujące zwroty akcji i trzymająca w napięciu historia to z pewnością cechy wszystkich dzieł Agathy Christie. I chociaż wiem, że trzy kryminały z osiemdziesięciu to bardzo mało, jestem pewna, że ta liczba wkrótce wzrośnie.

Dwanaście prac Herkulesa to zbiór dwunastu opowiadań, w których Herkules Poirot, postać znana przez wszystkich i lubiana, zmaga się z trudnymi zadaniami i sprytnymi umysłami wielu złoczyńców. Chętnie śledziłam poczynania sławnego detektywa, towarzysząc mu na każdym kroku i obserwując, jak rozwiązuje kolejną zagadkę.

Przyznam, że książka ta nie jest arcydziełem ani najlepszą powieścią pani Christie. Czytając, miałam wrażenie, że każda sprawa jest zbyt banalna jak na Herkulesa Poirota - zazwyczaj kończyła się po dwudziestu, trzydziestu stronach. W kryminałach pani Christie zawsze najbardziej podobało mi się to, że ja sama mogłam być detektywem: powoli odkrywać, kto jest mordercą, zmieniać zdanie i ze zdumieniem wypisanym na twarzy czytać rozwiązanie. Tutaj na to po prostu zabrakło mi czasu.

Dwanaście prac Herkulesa to książka ciekawa, błyskotliwa i zaskakująca. Z pewnością zauroczy każdego czytelnika interesującymi, prawdziwymi bohaterami i niesamowitą akcją. Zagadek bowiem w książce nie brakuje.

Powieść tę mogę polecić wszystkim miłośnikom kryminałów i interesujących, zaskakujących historii. Nie zawiedziecie się!

Ocena: 7/10.

17 komentarzy:

 1. Narobiłaś mi na nią wielkiej ochoty :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze żadnej książki autorstwa pani Agaty.

  Zapraszam na wakacyjny konkurs na BLASKU KSIĄŻEK: http://blask-ksiazek.blogspot.com/2013/07/wakacyjny-konkurs_14.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przeczytaj jakąś! Nie będziesz żałować!

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Przeczytałam póki co tylko trzy kryminały Agathy Christie ale bardzo polubiłam twórczość tej autorki i po tę książkę też z pewnością sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czytałam tylko trzy. Uwielbiam Christie i postaram się przeczytać coś jeszcze.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Bardzo lubię twórczośc pani Christie i żałuje że dopiero nie dawno ją poznałam. "Dwanaście prac Herkulesa" jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że lubisz Christie :) To jedna z moich ulubionych autorek.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Koniecznie muszę złapać w swe ręce którąś z powieści pani Christie ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem życzę miłego czytania! :)

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Przeczytałam tę książkę już dość dawno temu, ale pamiętam, że niektóre "prace" były trochę poniżej poziomu normalnego kryminału pani Christie. Ale postać Poirota wszystko mi zrekompensowała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, też tak sądzę. Niektóre były banalnie proste jak dla Poirota, ale niektórych się nie domyśliłam...

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. czytałam tylko jedną książkę tej autorki, ale się zawiodłam i na kolejne nie mam na razie ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A cóż to była za książka, że taka zła?

   Pozdrawiam

   Usuń
 8. Christie uwielbiam. po 12 prac na pewno sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, polecam gorąco :)

   Pozdrawiam

   Usuń
 9. fajna książka

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za wszystkie komentarze! Każdy z nich jest dla mnie niesamowicie ważny, podnosi mnie na duchu i motywuje do dalszej pracy :)

Byłabym bardzo wdzięczna, gdybyście nie zostawiali mi spamu i nie wyzywali nikogo. Jeśli zauważycie błąd - piszcie śmiało! Nie bójcie się krytykować - wszystkie uwagi przyjmuję i czerpię z nich naukę.